Esperanto pre internet

Z Vikio, encyklopédie slovenského esperantského hnutia

Táto stránka väčšinou opisuje postupy, ktoré primárne neinformujú o esperante verejnosť ale "internet", správcov web stránok, vyhľadávače, internetové spoločnosti, ...

Enhavo

Esperanto v sociálnych sieťach

Odkazy a banery

Stačí ak na nejakej stránke bude odkaz na esperantskú stránku, napr.: http://esperanto.sk/ , http://skej.esperanto.sk/ alebo podobnú. Textové odkazy okrem funkcie pre návštevníkov stránky výborne pomáhajú daným stránkam vo vyhľadávačoch. Odkaz posunie stránku na vyššie miesto vo vyhľadávaní a teda ľahšie nájditeľnú pre náhodných návštevníkov daných vyhľadávačov.

Podobne baner (klikací obrázok) pomáha zaujať návštevníkov. Na stránke esperanto.sk (http://esperanto.sk/eo/aperu.php?teksto=o-strankach/pomoc&lingvo=sk#odkazy) je niekoľko vydarených banerov, ktoré si môžeš umiestniť na stránku/blog/fórum.

Nastavenie prehliadača

Prehliadač Mozilla Firefox (http://www.mozilla.sk/firefox/) má nastavenie preferovaných jazykov. Ak navštíviš stránku, ktorá ponúka niekoľko jazykov tak Firefox automaticky ponúkne tú jazykovú verziu, ktorá je najvyššie. Dobré web stránky si zaznamenávajú tieto jazyky, robia z nich štatistiky a podľa nich aj upravujú svoju ponuku jazykov. Nastavenie trvá len pár sekúnd a pomáha esperantu vždy keď prehliadaš internet.

Nastavenie:

  • Windows XP, Firefox 3.0: Nástroje -> Možnosti... -> Obsah -> Jazyky -> Zvoliť -> Esperanto [eo] -> Pridať -> Posunúť nahor

Ak si schopný používať Firefox v esperante tak si môžeš nainštalovať jazykový balík priamo od prekladateľského týmu (http://tradukado.esperanto.org.uy/). Preklad je už úplný a oficiálne podporovaný tak je možné si Firefox v esperante stiahnuť aj z oficiálnej stránky (http://www.mozilla.com).

Pravdepodobne aj Opera a Internet Explorer majú podobné nastavenia ale ja o nich neviem. Ak o nich vieš môžeš ich tu opísať.

Využívanie esperantských stránok

Samozrejme je veľa stránok v a o esperante ale aby boli dobré tak sa musia používať. Webmastri vedia spraviť naozajstné divi ak je o stránku záujem (napríklad lernu! (http://lernu.net)). Ak teda chceš aby esperantské stránky boli kvalitné, máme jednoduchú radu: používaj ich! V lepšom prípade nie len na čítanie, čo je tiež veľmi dobré, ale aj na prispievanie, napr. na fóre, encyklopédii atď.

Niektoré zaujímavé stránky na ktoré sa dá prispievať:

  • Esperantská Wikipédia (http://eo.wikipedia.org) - slobodná internetová encyklopédia v esperante
  • lernu! (http://lernu.net) - stránka na učenie esperanta, prispieť možno do rozsiahleho fóra
  • Esperanto.com (http://esperanto.com) - esperantská sociálna sieť
  • Promeso banko (http://www.promesobanko.com/) - zbierka sľubov, "Spravím to, ale iba ak mi pomôžete", užitočné pri hľadaní pomoci
  • Eklaboru (http://eklaboru.com/) - hľadanie práce pomocou esperanta
  • Neciklopedio (http://neciklopedio.wikia.com) - paródia na Wikipédiu, vtipne o všetkom
  • články na stránke SKEJ (http://skej.esperanto.sk/artikoloj.php?lingvo=sk) - nielen cenný zdroj informácií, ale dajú sa aj komentovať
Personal tools