Esperanto v médiách

Z Vikio, encyklopédie slovenského esperantského hnutia

Informácie o esperante sú väčšinou sústredené na niekoľko málo miestach. To je vhodné keď sa chce neesperantista/začiatočník dozvedieť niečo o esperante a aktívne tieto informácie hľadá. Ak sa ale má verejnosť dozvedieť o esperante musí ísť Mohamed k hore. To je možné niekoľkými spôsobmi: Písanie na Wikipédiách a Esperantská hudba sú bližšie rozoberané v samostatných článkoch. Dôležitou súčasťou je ale aj informovanie v médiách a na podobných webstránkach.

Noviny, televízie, rozhlas,...

Táto práca je predovšetkým pre novinárov, reportérov, moderátorov, ... Musia ale byť informovaní o zaujímavostiach z esperantského prostredia. Ak čitatelia/poslucháči/diváci budú požadovať esperantské témy tak ich nakoniec aj dostanú, potrebný je ale záujem. Na stránke Zmienky o esperante môžte nájsť veľa takých príkladov.

Blogy, fóra, komentáre, ...

Niektoré slovenské blogové stránky majú veľmi vysokú návštevnosť. To je výborná šanca na informovanie. Podobne ako pri hudbe je vhodné písať to, čo ľudí zaujíma. Aj o gramatiku a ideály sa niektorí zaujímajú ale väčšina radšej chce zábavu a praktické využitie. Napríklad jalinh (spolu s Katjo) píše na http://www.abclinuxu.cz/blog/jalinh/esperanto tzv. Kapky esperanta.

Krátky zoznam slovenských/českých blogovacích stránok:

  • Blog.SME.sk (http://blog.sme.sk) - asi najznámejšia slovenská blogovacia stránka, článok si pravdepodobne (názov, úvod naozaj zaváži) nájde veľa čitateľov

Podobne aspoň zmienka na fóre alebo v komentári pomôže. Hlavne ak ide o navštevovanú stránku a príspevok k téme.

Personal tools